Bugün Yayınlansa Linç Yiyecek Müzikler

ahmetbeyler

Yeni Üye
Özellikle toplumsal medyanın güçlenmesiyle kimi konularda gelişen hassasiyet, müziklerden sinemalara ve dizilere bir fazlaca ‘içeriğin’ linçlenmesine, yerden yere vurulmasına niye oldu, oluyor. Lisanın kullanmasının yerleşmiş kültürel ve toplumsal problemler üzerinde ne kadar tesirli olduğunu bilsek de, kimi vakit abartıldığı da katiyen doğru…

Bugün çıksa kesinlikle en az bir zümreden linç yiyeceğini düşündüğümüz müzikleri, bu mevzuda sırf birkaç yılda algımızın ne kadar değiştiğini göstermek ve biraz da eğlenmek için derledik.

Karşınızda bugün yayınlanmış olsa linç yemekten kaçma bahtı neredeyse hiç olmayan o müzikler;

”Öpücem dedim sana, trip yapma!’: Athena – Öpücük

”Pardon seni rahatsız etmek istememiştim / Yalnızca dudağından öpmek istedim” diye başlayıp âlâ niyet gösterse de bir anda ‘Öpücem dedim sana’ deyip üstüne bir de trip yapma demesi, maalesef şarkıyı probleme sokuyor…

”Saklayıp gömeceksin ki senden diğer kimseler sevemeyecek”: MaNga – Bir Bayan Çizeceksin

Klibiyle, kelamlarıyla ve müziğiyle çıktığı periyotta hepimizin favorileri içinde yer alan Bir Bayan Çizeceksin, bugün yayınlansa her ne kadar bir cins metafor olsa da ‘Saklayıp gömeceksin” kısmıyla kesinlikle biraz linç yerdi üzere hissettiriyor…

”Erkekler ağlamaz, sil göz yaşını”: Nilüfer & Şebnem Ferah – Erkekler Ağlamaz

Şebnem hanım ve Nilüfer hanım maalesef bu müziğe ismini da veren ‘erkekler ağlamaz’ sözüyle toplumsal cinsiyet rollerini destekleyen ve erkekler üzerinde ruhsal baskı kuran bir hal sergiliyorlar… Yani günümüz toplumsal medyasında müziğe biraz giydirmek için gereken gereç var.

”O kadar cilvelisi olur mu erkeğin, delikanlı mısın, kız mısın?”: Sezen Aksu – Seni Yerler

Minik serçemiz bu sözlerle müziğini bugün yayınlasa, ne yazık ki kendisini seven devasa kitlenin büyük kısmını karşısına almış olurdu…

”Adam üzere adam yok nerde anam, ya da bize rast gelmez!”: Lara – Adam Üzere Adam

Çıktığı devirde tanınan olmayı başarmış bu müzik da maalesef ‘adam üzere adam’ üzere bir söze yer verdiği için mutlaka linç yerdi.

”Belki de bu yüzden vuruldum, sahibin olamadım ya. Sığar mı erkekliğe seni şımarık, değişti mi bu dünya?”: Tarkan – Şımarık

Türk popunun yıkılmaz kalesi Tarkan beyimiz maalesef şımarık müziğini artık yayınlasa topa tutulurdu. Yakalarsam muck muck mu Tarkan beyefendi? Acımazlar, linçlerler…

”Magazin malı, güllü kollu motorlar üzere koca aramıyorum ki oğlum ben. Bu müzikler niçin?”: Hasret Tekin – Dağları Deldim

Özlem Tekin’in kuvvetli ve özgür bayan olmayı öne çıkarır üzere görünen bu müziği maalesef bir yandan da ”güllü kollu motorlar üzere koca aramıyorum ki ben” üzere tabirlerle cinsiyetçiliğin ve bayan düşmanlığının Allahını yapıyor… Twitter’da gelecek linç yorumları gözlerimizin önünde geçiyor mu?

”90-60-90 bedenim var, doya doya bitmez tadım var”: İsmail YK – bombabomba.com

Bu değerli eser de neresinden tutsak elde kalır bir kıvamda günümüz standartlarında. Lakin çıktığı periyotta o kadar popülerdi ki çocuklardan gençlere her insanın lisanına dolanmayı başarmıştı. Günümüzde çıkmış olsa ve birinci defa duysak bakılırsaceği tek şey ilgi değil büyük bir reaksiyon çığı olurdu.

”Dam üstünde un eler, tombul tombul memeler”: İbrahim Tatlıses – Dam Üstünde Un Eler

Yani hanımın göğsünü dikizleme üzerine yazılmış bu müziğin elle tutulur bir tarafı yok ancak zamanında ‘hehehehe’ diye güle güle eşlik ettik hepimiz bu şarkıya akşamları ‘bol eğlenceli’ TV programlarında ya da düğünlerde… Artık olsa İbrahim Tatlıses bir hoş linçlenirdi…

”İyi kızlar cennete, berbat kızlar her yere, çıtır kızlar nereye sarfiyatlar?”: Çıtır Kızlar – Çıtır Kızlar

Türkiye’nin yalnızca bayanlardan oluşan üçüncü müzik kümesi olan Çıtır Kızlar, ”Biz ne sıkıntı vakit içinderda yalnızca bayanlardan oluşan küme kurduk” falan diyerek etkiyi biraz yumuşatma ihtimalleri olsa da bu müzik kelamlarıyla kesin linçlenirlerdi…

BONUSLAR: Linçlenmeyi hak eden müzikler olduğu konusunda da hemfikir olalım;

Sırf prim yapmak için
bu biçimde bir müzik yapıp; mevzuyu hiç anlamadığını göstererek eline yüzüne bulaştıran Yonca Hanım’ı yine tebrik ediyoruz…

Sayısız meselai ekleyebileceğimiz bir epey halk müziği eserinde ne yazık ki çocuklar bir dilek objesi…

Türk Halk Müziği’nin bu hususta çetelesi oldukça kalabalık. Ne yazık ki bir hayli türküde ve müzikte ”hemen çabucak girmiş 13, 14 yaşına. Edalı, işveli köylü güzeli’‘ ve gibisi bir dünya söz var. Üstelik bu türküler vakit zaman bu biçimde absürt örneklerle bir daha seslendirilmiş…