Bir Üniversitenin İsmi Değişti, Bir Yeni Üniversite Geliyor

ahmetbeyler

Yeni Üye
Yükseköğretim Teşkilat Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Ulusal Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Kurulu‘nun görüşmeleri kararında kabul edildi. Bu kanun teklifi ile bir üniversitenin isminin değiştirilmesine karar verildi. Ayrıyeten yeni bir üniversitenin kurulması da bu teklifin kabulü ile kararlaştırılmış oldu.

Kanun teklifinin bilgilerina baktığımızda, “İstanbul Ayvansaray Üniversitesi“nin isminin “İstanbul Topkapı Üniversitesi” olarak değiştirildiğini görüyoruz. Hoş Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, İktisadi, İdari ve Toplumsal Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi ve Sıhhat Bilimleri Fakültesi ile bir enstitü ve bir de yüksekokula sahip olan üniversite, kanun teklifinin Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla yeni ismiyle hizmet verecek.

Bursa’da yeni bir üniversite kuruluyor

TBMM Ulusal Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Kurulu’nda onaylanan kanun teklifi ile Bursa’da da yeni bir üniversite kurulacak. Bursa Eğitim ve Kültür Vakfı tarafınca kurulacak bu üniversite “Mudanya Üniversitesi” ismiyle hizmet verecek. Üniversitede toplumsal bilimler, mühendislik, mimarlık, tasarım, sıhhat bilimleri üzere kısımlara ilişkin fakülteler yer alacak.

Bu ortada, üniversitelerle ilgili değerli bir değişiklik yapıldığını da hatırlatalım. Yükseköğretim Şurası (YÖK), bir süre evvel aldığı bir karar ile üniversiteye girişte uygulanan baraj puanını kaldırdı. Bu da imtihana giren her insanın bir üniversiteye girebileceği manasına geliyor. Alınan karar, kamuoyunda pek de kabul görmedi…