BAL Bölge Birinciliği Karşılaşmaları fikstür çekimi yapıldı

2021-2022 dönemi Bölgesel Amatör Lig (BAL) Bölge Birinciliği Karşılaşmaları fikstür çekimi bugün TFF Orhan Latife Amatörler Konutu’nda gerçekleştirildi.

Türkiye Futbol Federasyonu Lider Vekili ve Amatör İşler Şurası Lideri Ali Düşmez tarafınca gerçekleştirilen fikstür çekimi merasimine TFF Genel Sekreter Yardımcısı Fahrettin Eserdi, TASKK Genel Lider Vekili Burhan Cahit Fazilet, TASKK Genel Sekreteri Abdullah Albunar, Genel Lider Yardımcıları Şener Aydın, Remzi Ay, Metin Mengüç, Ali Muhammet Tanrıyaşükür, Mehmet Top ile İstanbul ASKF yöneticileri ve kulüp temsilcileri katıldı.

Ali Düşmez “Sıkıntılı süreci en düzgün biçimde yönettik”

TFF Lider Vekili ve Amatör Şura Lideri Ali Düşmez fikstür çekimi öncesinde bir konuşma yaparak kadrolara muvaffakiyetler diledi.

Düşmez, “Hem TFF idaresi tıpkı vakitte Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonundaki arkadaşlarım ismine hepinize ‘hoş geldiniz’ diyorum, gurur verdiniz. Kümelerinde birinci olan 27 ekip hayli keyifli lakin şu unutulmasın ki 260 grupla bu lige başladık. Pandemide ben de dahil, arkadaşlarım, kulüpler, ülkemiz, dünya fazlaca yoruldu. Büyük sorunlar çektik. Başından beri kulüplerimizin yanında olduk. Vakit zaman spekülasyonlar oldu lakin takım olarak en âlâ biçimde süreci yönettik. Efektif olarak 140 ekip olacağına, pandemide 260 grubun oluştuğu lig karşımıza çıktı. Bir anda epeyce sıkıntı bir tabloyla karşı karşıya kaldık. Büyük risk aldık. Haftada 120-130 maç oynatarak bu lig yapıldı. Bunlar kolay geliyor söylenirken lakin 81 vilayet var, iklim koşulları sıkıntı. bu biçimde bir ligi yönetim ettik. TFF’de bu misyonu üstüne alan, bu emaneti buraya kadar getiren biri olarak yaptığımız çalışmaları kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Benimle bir arada amatör heyette bu çalışmayı yapan, özveri gösteren 81 vilayetteki ASKF Liderleri ve üyeleri olarak teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Adalet için azami dikkat gösteriyoruz”

Önceliklerinin ‘adalet’ olduğunu söz eden TFF Lider Vekili Ali Düşmez, şu biçimde devam etti: “TFF yöneticisi olarak söylüyorum, 81 vilayette hakemiyle, raporuyla, temsilcisiyle, disiplin cezasıyla kolay değil bu süreci yönetmek. Buna karşın adalet terazimizi eksik etmedik. Düşünün, Onur Lideri olduğum kulüp küme düştü. Bunun ötesi var mı! Kimseye Birincilik Karşılaşmalarının nerede oynanacağını söylemedik. Bizim sistemimizde biz yaptık oldu yok. Kimse adaletsiz bir durumla karşı karşıya kalmasın diye azami dikkat gösteriyoruz. Yardımcılarım bile kendi bölgeleriyle ilgili yerleri yarım saat evvel öğrendi. Dönem boyunca kritik maç listeleri hazırladık. MHK’ya gönderdik. Klasman hakemleri atanmasını sağladık. Bu süreçte de MHK ile konuştuk. Bölge Birinciliği Karşılaşmalarına da klasman hakemi ve temsilcilerinin atanması sağlanacaktır.”

“Kazanan futbol olsun”

Maçların oynanacağı vilayetleri de açıklayan Ali Düşmez kelamlarını şöyle noktaladı: “Futbol Federasyonu Lider ve İdare Heyeti’nin sizlere selamlarını iletiyorum. Orada da hayli büyük bir hassasiyetle BAL ligleri takip ediliyor. Uzun yıllar deneyimli yöneticiler olduğumuz için, ben takımıma, onlar bize güveniyor. Maçların doğal çim alanda bulunmasına, büyük stat bulunmasına mümkün olduğu kadar itina gösteriyoruz. Evvelce bir maçtı, artık tıpkı statta üç maç oynanacak. Bu müsaadeleri sağlamak da eskisi kadar kolay değildi. İnşallah hakemlerin de hakem talihi yanlarında olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun. Bize verilen takviye için de teşekkür ediyorum. 27 kulübe de muvaffakiyetler diliyorum. 9 kulübümüz profesyonel lige imza atacak. Çıkarsa da, düşerse de dünyanın sonu değil. Hepsini yaşayan bir liderim, çıkarken kral, düşerken de rezil olmuyoruz. Kan dökülmesin, beşerler birbirini kırmasın. Futbol kazansın. Hepinize şahsım, TFF idaresi ve Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu ismine şükranlarımızı sunuyorum. Muvaffakiyetler diliyorum. Düzgün olan kazansın”

Kura çekimi daha sonrası TFF Genel Sekreter Yardımcısı Fahrettin Eserdi’nin teknik bilgilendirmesi ile TFF Lider Vekili ve Amatör Şura Lideri Ali Düşmez’in kapanış konuşmasının akabinde fikstür merasimi bitmiş oldu.

Bölge Birinciliği Karşılaşmaları Küme Merkezleri ve fikstürü için tıklayınız

9 bölge birincisi TFF 3. Lig’e yükselecek

BAL’da 2021-2022 döneminde, 9 bölgede 3’er küme olmak üzere toplam 27 kümede 80 vilayetten 260 grup çaba etti. Küme karşılaşmaları çift devreli lig yordamına bakılırsa oynandı. Bugün yapılan fikstür çekimi daha sonrasında, her bölgede küme birincisi olan 3’er kadro, kendi bölgelerindeki öteki küme birincileri ile tek devreli lig yordamına göre karşı karşıya gelecek. 18 Nisan ile 22 Nisan tarihleri içinde oynanacak Bölge Birinciliği karşılaşmaları sonunda 9 bölge birincisi, TFF 3. Lig’e çıkmaya hak kazanacak.