AI sayesinde daha iyi web araması | bağlantı kuramıyorum

Aramizda

Aktif Üye
Yararlı sonuçların Google aramalarının 1. sayfasında görünme olasılığı giderek azalıyor. Sonuç listesi, istediğiniz bilgiler yerine genellikle SEO çiftliklerinden ve benzerlerinden gelen sayfalarla doludur. Bu genellikle aramayı bir sabır oyunu haline getirir.

Reklamcılık

Haftalık c't podcast'i c't uplink mevcut…

Yapay zeka desteğine sahip arama motorlarının yardım sözü verdiği yer burasıdır. Yapay zeka veya daha doğrusu büyük dil modelleri (LLM) sayesinde, İnternet'in genişliğinden daha alakalı sonuçlar elde etmek ve aynı zamanda bunları daha erişilebilir hale getirmek istiyorlar. Yapay zekaya sahip bazı arama motorları, sonuç listeleri yerine sorguları kısa bir metinle yanıtlar. Bu genellikle uygun bir özet içerir, ancak dil modeli aynı zamanda düzenli olarak saçmalık da ekler.

c't editörü Jo Bager şu arama motorlarından sekizini test etti: Arc Search, Bing, Brave Search, ChatGPT, Google Gemini, Kagi, Perplexity ve You.com. Uplink'te çeşitli arama motorlarının birbirinden nasıl farklı olduğunu ve ne kadar güvenilir olduklarını açıklıyor. Ayrıca c't uplink'te testi nasıl yapılandırdığını da öğrenebilirsiniz. Jo Bager, moderatör Keywan Tonekaboni ile birlikte web için yapay zeka arama motorlarının fırsatlarını ve risklerini ve Google'ın bilgi toplumundaki rolünü tartışıyor.

Ayrıca mevcut: Jo Bager
Moderasyon: Keywan Tonekaboni
Yapımcı: Ralf Taschke

İpucu: WhatsApp'tayız!

Yazı işleri ekibinden Torsten ve Jan, WhatsApp kanalımızda BT dünyasında olup bitenleri sıralıyor, en önemli şeyleri özetliyor ve meslektaşlarımızın şu anda ne hazırladığına bir göz atıyor.

► c't Dergisi
► Mastodon'da değilim
► Instagram'da değilim
► Facebook'ta değilim
X/Twitter'da değilim
► Bluesky'e geçmiyorum
► kağıt üzerinde değil: dergilerin olduğu her yerde!

(ktn)

Haberin Sonu