5 Çocuğunu Boğarak Öldüren Akıl Hastası Annenin Hikayesi

ahmetbeyler

Yeni Üye
Psikolojisinin yerinde olmadığı her hâlinden belirli olan Andrea Yates’in ve anneleri tarafınca korkunç bir biçimde katledilen çocuklarının hikayesinin derinlikleri sahiden tüyler ürpertici.

Peki bir insan bu düzey bir psikoloji bozukluğuna nasıl gelmiş olabilir? Andrea ve çocuklarının kan donduran hikâyesinin dehşet verici bilgileri neler?

Her şeydilk evvel, Andrea’ya konulan teşhislerden biri olan “postpartum depresyon”un ne manaya geldiğine bir bakalım.

Doğum daha sonrası periyotta
annede, süreksiz ve kendini sınırlayıcı mental durum değişiklikleri meydana gelebilir. Bu durum, doğumdan daha sonraki birinci haftada başlayıp 2 yıla kadar devam edebilir.

Postpatrum depresyonun belirtilerinden kimileri:

• Anksiyete ve panik ataklar
  • Kontrolsüz ağlama krizleri
  • Düşünce karışıklıkları
  • Unutkanlık
  • Duygusal dengesizlik
  • Öfke
  • Umutsuzluk
  • Ölüm ve intihar düşünceleri
  • Karar verme yetisinde azalma
  • Düşmanlık
  • Keder
  • Yoğun umutsuzluk
  • Kontrol kaybı
  • Çıldırma korkusu
  • yaşamı anlamsız bulma
  • Bebeğe karşı çok ilgisizlik yahut çok ilgi
  • Bebeğe ziyan verme
Andrea Yates’in geçmişi yavaş yavaş onu bu cins bir olaya hazırlamaya başlamış bile.

hemen çabucak 17 yaşındayken intihar niyetleriyle savaşan Andrea, gençliğinden itibaren yemek yedikten daha sonra kendini kusturmak olarak tanımlanabilen yeme bozukluğu bulimia nevroza ve depresyon hastalığına sahipti.

Andrea ve eşi “doğanın bize müsaade verdiği kadar çocuk yapacağız” fikriyle evliliklerinin birinci 7 ayında 5 çocuk sahibi oldular. Andrea’nın mental sağlığı 4. çocuklarının doğumundan itibaren iyice berbata gitmeye başladı ve yeniden intihar etmeye çalıştı. Bu teşebbüsler birkaç kere daha devam ettikten daha sonra bayana postpatrum depresyon tanısı koyuldu.

Andrea, uzun mühlet hastanede yattıktan daha sonra bir gün çocuklarını görmek için müsaade aldı.

Şizofreni ve postpatrum depresyonla gayret eden anne, akıl hastanesinde daima hekim nezareti altındaydı. Şizofreni belirtileri gösteren Andrea’nın dediğine nazaran duvarlarda oyuncak ayılar, ördekler ve yürüyen askerler üzere şeyler görüyordu.

20 Haziran 2001 tarihinde ise çocuklarını görmek istedi ve meskenine gitmesi için maalesef serbest bırakıldı. İşte her şey o gün patlak verecekti.

Trajik olay bu türlü gerçekleşti:

Teksas’ta yer alan banliyödeki meskenlerinde yaşayan Andrea ve eşi Russell, sabah ailecek kahvaltılarını yaptıktan daha sonra NASA mühendisi Russell Johnson, Uzay Merkezi’ndeki işine gerçek yola çıktı.

Baba, konuttan çıktıktan kısa bir süre daha sonra Andrea küveti suyla doldurarak 7, 5, 3, 2 yaştaki çocuklarını ve 6 aylık bebeğini sırayla soyarak usullü bir biçimde boğdu. Vahim vahşetten daha sonra ise birinci olarak polisi arayıp kendini ihbar etti ve sonrasındasında kocasını arayıp çabucak konuta gelmesini söylemiş oldu.

“Çocuklarımı öldürmeyi 2 yıl boyunca düşündüm.”

Eve gelen polis memuru, Andrea’ya ne olduğunu sorduğunda “Çocuklarımı öldürdüm.” karşılığını aldı ve Andrea 2 yıldır bunu yapmayı planladığını itiraf etti.

Polisler, 7 yaşındaki en büyük çocuğun vücudunu küvette yüzerken buldular. Andrea’nın dediğine nazaran olay yaşanırken “en az sorun çıkaran” çocuğu oydu. Öbür kardeşlerinin cansız vücutları de Andrea ve Russell’ın yatağında battaniyeye sarılmış bir vaziyette yatıyordu.

“Şeytan, çizgi sinema karakteri olarak televizyondan bizimle konuşuyordu.”

Dindar bir Hıristiyan
olan Andrea Yates, ayrıyeten şunları söylemiş oldu:

“Çocuklarım şeytan tarafınca işaretlenmişti ve onları kurtarmanın tek yolu onları öldürmekti. bu biçimdece cennete gidebileceklerdi ve İlah ile birlikte olacaklardı.. Ben de kendimi ihbar ettim ki devlet tarafınca cezalandırılarak öldürüleyim. bu biçimdece şeytan yok olacaktı. Şeytan bize sık sık televizyondaki çizgi sinema karakteri olarak görünüyordu ve bizimle konuşuyordu.”

“Noah’ı nefes almayı bırakana kadar suya soktum. Kaç dakika sürdüğünü bilmiyorum. Bir orta sudan çıkıp “Özür dilerim.” üzere bir şey söylemiş oldu, ne söylemiş olduğini tam olarak bilmiyorum…”

Tutuklanan Andrea mahpus cezası almadı.

Savunma grubunun itirazlarına karşı Andrea tüm hataları gönüllülükle itiraf etti ve ceza almak için yalvardı. 2002 yılında heyet, Andrea’yı yargılanması için kâfi buldu ve ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırdı.

Fakat ondan sonrasında psikolojik bozukluk teşhisleri niçiniyle hatasız bulundu ve Teksas’ta bir akıl hastanesine yatırıldı. Şu anda 58 yaşında olan Andrea Yates hâlâ akıl hastanesinde hayatını sürdürüyor.

Andrea Yates belgesi bilim dünyasında kıymetli tartışmaların çıkmasına niye oldu. Hatta birfazlaca bilim mecmuasındaki makalelerde yer aldı.

Popüler kültürde Andrea Yates:

2004 yılında yayınlanmaya başlayan Desprate Housewives adlı dizinin senaristinin bu olaydan daha sonra diziyi yazmaya başladığı söyleniyor.

Ayrıca Leonardo DiCaprio’nun başrolünde yer aldığı, 2010 yılında çıkan Zindan Adası filminin de bu olaydan esinlenerek ortaya çıktığı düşünülüyor.

• Kaynaklar: The Lancet, People, Konuralp Tıp Dergisi